Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 23 października 2020. Od wczoraj dodano 4308 ceny w 34 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ceny cebuli wciąż rekordowe

Cebula
  |   Źródło:
Lipiec przyniósł duże zmiany w cenach cebuli na polskim rynku hurtowym, ale poziom tych cen wciąż pozostaje rekordowo wysoki (jak na tę fazę sezonu).

Od początku lipca obserwujemy zdecydowany trend zniżkowy dla cen cebuli w polskim dużym hurcie. W ostatnim tygodniu tendencja ta była również kontynuowana, co widać na naszym wykresie poniżej. Średnia cena sprzedażowa cebuli kalibrowanej i workowanej spadła w dużym hurcie od 15 lipca o niemal 26 procent. Jednak, mimo tego spadku, wciąż jeszcze jest ona rekordowo wysoka (jak na aktualną fazę sezonu), co również na wykresie widać.

Ceny w dużym hurcie za wspomnianą workowaną cebulę w łusce to obecnie 1,40 – 1,80 zł/kg, czyli średnio 1,60 zł/kg. Przypomnijmy, że na początku bieżącego miesiąca średnia wynosiła 2,70 zł/kg.

Tendencja jest zatem wyraźna, ale myliłby się ten, kto wskazywałby jako przyczynę tylko i wyłącznie wzrost podaży polskiej cebuli. Nie, główna presja cenowa jest wywierana przez towar importowany, głównie z Ukrainy i krajów Azji Środkowej. Import ten jest obecnie duży, jako że zbiory cebuli krajowej są niższe od normalnych i nie wystarczyłyby do zaspokojenia bieżącego popytu. Oczywiście źródłem problemów jest pogoda – susza i upały.

Co ważne, to fakt, że zbiory cebuli z dymki i tak są lepsze niż to, co zapowiada się z cebulą z siewu. Cebula późna bardzo mocno ucierpiała przez niekorzystną pogodę i jej plony zapowiadają się źle. Czy to oznacza kolejny rekordowy cenowo sezon? Jest to prawdopodobne, ale trzeba pamiętać, iż zależy to także od zbiorów w innych krajach, w tym w Holandii, a tam na razie sytuacja jest lepsza niż w Polsce.

Podobne
Cebula
2019-07-18 08:00
Austria - ceny cebuli pod presją
Dynamicznie rosnąca podaż wywiera coraz większą presję na ceny cebuli w Austrii.
czytaj więcej
Cebula
2019-07-17 15:45
Większa podaż cebuli
Sytuacja na polskim rynku cebuli nabiera dynamiki. W jakim kierunku się ona rozwija?
czytaj więcej
Cebula
2019-07-15 08:00
Regionalny rynek cebuli – 28. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Cebula
2019-07-10 08:09
Tadżykistan – duży eksport cebuli
Eksport cebuli wyprodukowanej w regionie Dżajhun w Tadżykistanie przekroczył już ubiegłoroczny poziom.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.