Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 16 września 2019. Od wczoraj dodano 2848 ceny w 22 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Kazachstan – rekordowy eksport cebuli

Kazachstan – rekordowy eksport cebuli

Cebula
  |   Źródło:
Przez dziesięć miesięcy sezonu 2018/2019 Kazachstan wyeksportował rekordowe ilości cebuli. Gównie do UE i na Ukrainę.

Analitycy EastFruit informują, że w pierwszych dziesięciu miesiącach sezonu 2018/2019 Kazachstan wyeksportował już ponad 70 tys. ton świeżej cebuli, co jest nowym rekordem w kraju, który zazwyczaj eksportował 40 do 55 tys. ton cebuli na sezon.

Jednak nawet taki wzrost wolumenu nie był główną wiadomością o sezonie eksportowym. Była nią struktura geograficzna tego eksportu. Jeśli wcześniej cebulę z Kazachstanu sprzedawano głównie do Rosji, sąsiednich krajów Azji Środkowej, takich jak Turkmenistan i Kirgistan, a także czasami na Bliski Wschód, to w sezonie 2018/2019 to kraje Unii Europejskiej nagle stały się głównym rynkiem dla kazachskiej cebuli.

Prawie połowa całej cebuli z Kazachstanu została wywieziona TIRami do Polski i to pomimo ogromnych kosztów transportu. Jednak dzięki rekordowym cenom cebuli w UE w tym roku nawet ten rodzaj transportu się opłacił. Nawiasem mówiąc, kilku polskich kupców od razu znalazło dostawców kazachskiej cebuli dzięki platformie handlowej EastFruit - platformie handlowej opartej na Telegram, gdzie obecnie jest ponad 1200 dostawców i nabywców warzyw, owoców i orzechów.

Stosunkowo duże ilości cebuli w Kazachstanie kupiły również Łotwa, Litwa i Niemcy. Kazachska cebula trafiała do UE także via Ukraina jako reeksport. A Ukraina w tym okresie kupiła ponad 11 tys. ton cebuli w Kazachstanie. Nawet Turcja, która zazwyczaj jest bardzo dużym eksporterem cebuli, w tym sezonie kupowała to warzywo w Kazachstanie. Co więcej, wielkość zakupów cebuli przez tureckich importerów była duże, bo w ciągu zaledwie kilku miesięcy zostało zakupionych ponad półtora tysiąca ton.

Kazachstan eksportował także cebulę tradycyjnie do Rosji i na Białoruś, ale dostawy były stosunkowo niskie. Należy również dodać, że część cebuli eksportowanej przez Kazachstan była uprawiana w Tadżykistanie i Uzbekistanie, jednak Kazachstan od dawna jest eksporterem takiej cebuli, więc nie nastąpiły żadne znaczące zmiany.

Czy Kazachstan będzie w stanie powtórzyć ten sukces w nowym sezonie i jaki jest powód takiego przełomu? Andrij Jarmak, ekonomista z działu inwestycyjnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), który od wielu lat śledzi regionalny rynek owoców i warzyw, zna odpowiedź na te pytania.

„Niekorzystne dla uprawy cebuli i innych warzywnych warunki pogodowe w UE i na Ukrainie stały się główną przyczyną sukcesu Kazachstanu w eksporcie cebuli w sezonie 2018/2019. Holandia, światowy lider w eksporcie cebuli, straciła znaczną część zbiorów tego warzywa. Zdarzyło się to również w Niemczech, Belgii, Danii, Polsce i na Ukrainie. I tylko Hiszpania, jedyny z głównych krajów produkujących w Europie, była w stanie uzyskać mniej więcej normalne zbiory cebuli w 2018 roku. A kiedy produkcja spada tak bardzo, że region nagle z dużego eksportera zamienia się w głównego importera, to jest prawie niemożliwe zrekompensowanie tej awarii dostaw - cebula jest wyjątkowym warzywem - po prostu nie ma jej jak i czym zastąpić w jadłospisach i przetwórstwie spożywczym ”, mówi Andrij Jarmak.

Ekspert uważa również, że nie można lekceważyć szybkiego rozwoju produkcji cebuli w Kazachstanie, co pozwoliło zwiększyć eksport.

„Oczywiście, ten sukces nie miałby miejsca, gdyby nie ewolucja technologii produkcji cebuli w Kazachstanie, gdzie są już duże ilości produktów o dość dobrej jakości. Jednak w nowym sezonie ceny cebuli w Europie i na Ukrainie mogą spaść, a Rosja najprawdopodobniej także zwiększy produkcję, więc eksport kazachskiej cebuli do UE może stać się nieopłacalny. Dlatego doradzałbym eksporterom z Kazachstanu, aby szukali potencjalnych rynków dla produktów na Bliskim Wschodzie iw Azji - radzi ekspert.

Zaleca również, aby kazachscy producenci przyglądali się możliwościom przetwarzania cebuli, takim jak zamrażanie i suszenie. „Ze względu na oddalenie Kazachstanu od głównych rynków i kosztowną logistykę, bez dostępu do morza, dobrym sposobem na ograniczenie szoków cenowych na rynku cebuli i innych warzyw może być rozwój produktów przetworzonych, takich jak warzywa suszone i zamrożone. Takie produkty są cenione bardzo wysoko, a ich transport ma znacznie mniejszy udział w cenie towarów - mówi ekonomista FAO.

Podobne
Cebula
2019-06-10 08:00
Regionalny rynek cebuli – 23. tydz. br.
Wczesna cebula tanieje, ale na razie tylko w dwóch monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
czytaj więcej
Cebula
2019-06-05 17:43
Austria – startuje zbiór cebuli ozimej
Stary sezon w handlu cebulą w Austrii dobiega końca. W ciągu najbliższych dziesięciu dni na rynek trafi lokalna cebula „zimówka”.
czytaj więcej
Cebula
2019-06-05 09:59
Ukraina – tylko rozwój eksportu pomoże rynkowi cebuli
W opinii eksperta z FAO tylko systemowy rozwój eksportu może wspomóc ukraiński rynek cebuli, o czym czytamy na portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Cebula
2019-06-04 17:10
Niższe ceny cebuli
Przewidywania co do rozwoju sytuacji na polskim rynku cebuli się potwierdziły. Ceny spadły, ale trzeba zauważyć, iż ta przecena nie była duża.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.