Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 19 stycznia 2020. Od wczoraj dodano 1765 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Regionalny rynek cebuli – 30. tydz. br.

Regionalny rynek cebuli – 30. tydz. br.

Cebula
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Według analityków EastFruit sytuacja na rynku cebuli, w trzydziestym tygodniu bieżącego roku, w krajach objętych monitorowaniem projektu, była niestabilna, a trendy cenowe rozwijały się wielokierunkowo.

Producenci w większości krajów regionu nadal aktywnie zbierali cebulę średnio późnych odmian, co z kolei prowadziło do stopniowego wzrostu podaży produktów. W takiej sytuacji logicznym rozwojem scenariusza był rozwój negatywnych trendów cenowych, które odnotowano w większości krajów regionu.

Do najbardziej znaczącego spadku wcześniej ustalonych cen doprowadziła nadwyżka podaży cebuli na rynkach Polski i Gruzji, gdzie średnie ceny spadły odpowiednio do 0,42 USD/kg i 0,38 USD/kg. W mniejszym stopniu cebula potaniała w zeszłym tygodniu na Ukrainie i na rynku Federacji Rosyjskiej: odpowiednio do 0,26 USD/kg i 0,32 USD/kg. W rezultacie do końca okresu sprawozdawczego to właśnie Ukraina obok Tadżykistanu oferowały najtańszą cebulę w regionie.

Ale nie obyło się też, w ciągu ostatniego tygodnia, bez odwrotnej dynamiki. Na rynku Białorusi, w wyniku przerw w dostawach cebuli, ceny w tym segmencie znacznie wzrosły z 0,31 USD/kg do 0,49 USD/kg, i to w tym kraju, w omawianym okresie, ceny cebuli w monitorowanych krajach regionu, były najwyższe w okresie sprawozdawczym.

Jeśli chodzi o Uzbekistan i Mołdawię, przez cały analizowany okres optymalna równowaga podaży i popytu zapobiegła korektom wcześniej ustalonych cen.

Podobne
Cebula
2019-07-25 07:53
Cebula na Ukrainie szybko tanieje
Ukraińscy rolnicy stopniowo zwiększają tempo zbierania cebuli dymki, co prowadzi do wzrostu podaży tego warzywa na rynku.
czytaj więcej
Cebula
2019-07-24 13:54
Austria – podaż cebuli na dobrym poziomie, ale…
Podaż wczesnej cebuli na rynku austriackim jest relatywnie wysoka. Jednak wszystko wskazuje na to, że z podażą cebuli późniejszej będzie więcej problemów.
czytaj więcej
Cebula
2019-07-22 16:36
Ceny cebuli wciąż rekordowe
Lipiec przyniósł duże zmiany w cenach cebuli na polskim rynku hurtowym, ale poziom tych cen wciąż pozostaje rekordowo wysoki (jak na tę fazę sezonu).
czytaj więcej
Cebula
2019-07-18 08:00
Austria - ceny cebuli pod presją
Dynamicznie rosnąca podaż wywiera coraz większą presję na ceny cebuli w Austrii.
czytaj więcej
Cebula
2019-07-17 15:45
Większa podaż cebuli
Sytuacja na polskim rynku cebuli nabiera dynamiki. W jakim kierunku się ona rozwija?
czytaj więcej
Cebula
2019-07-15 08:00
Regionalny rynek cebuli – 28. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.