Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 6 grudnia 2019. Od wczoraj dodano 4081 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Regionalny rynek cebuli – 32. tydz. br.

Regionalny rynek cebuli – 32. tydz. br.

Cebula
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Według analityków projektu EastFruit w ubiegłym tygodniu zmiany na rynku cebuli odnotowano tylko w połowie krajów objętych monitorowaniem projektu. Jednocześnie ceny cebuli wzrosły tylko na Ukrainie, a spadły na rynkach Rosji i krajów Azji Środkowej. W innych krajach sytuacja niewiele się zmieniła.

Dalszy wzrost podaży krajowej cebuli spowodował załamanie cen cebuli w Rosji. Pod koniec tygodnia ich zakres wynosił tylko 20–28 centów za kg, prawie równy poziomowi cen cebuli w Tadżykistanie (19–25 centów za kg). Niższe ceny cebuli odnotowano tylko w Uzbekistanie: 14–21 centów za kg.

Ceny cebuli w Rosji stale spadają od początku lipca. Warto zauważyć, że w tym okresie cebula na rynku rosyjskim potaniała średnio o jedną trzecią, co rozczarowało nie tylko lokalnych producentów, ale także ich kolegów z Azji Środkowej, którzy wcześniej z powodzeniem eksportowali swoje produkty do Rosji.

W omawianym tygodniu Ukraina była jedynym krajem, w którym ceny cebuli, choć nieznacznie, wzrosły jednak na tle pogarszających się warunków pogodowych w południowych regionach kraju. Do końca tygodnia ceny na Ukrainie wzrosły o 8–9 procent do 24–28 centów za kg, choć wcześniej spadały nieprzerwanie od połowy lipca ze względu na aktywną kampanię zbiorów lokalnych producentów.

Jak wspomniano powyżej, sytuacja w pozostałych monitorowanych krajach nie uległa zmianie. Nieco droższa niż na Ukrainie cebula była oferowana na rynku mołdawskim (ceny w maksymalnym przedziale w tym kraju osiągnęły 34 centy za kg). Ceny były jeszcze wyższe w Gruzji i na Białorusi (średnio 34 centy za kg), podczas gdy najdroższą cebulę były nadal sprzedawane w Polsce: 34-42 centów za kg.

Podobne
Cebula
2019-08-08 08:00
Rosja – znaczny spadek cen cebuli
W ciągu ostatniego tygodnia ceny cebuli w Rosji spadły o 22 procent.
czytaj więcej
Cebula
2019-08-07 13:51
Austria – zmiany na rynku cebuli
Austriacki rynek cebuli przygotowuje się do ważnej zmiany. Kończy się bowiem cebula ozima, a do handlu wchodzą odmiany późniejsze.
czytaj więcej
Cebula
2019-08-06 09:00
Globalny rynek cebuli
IndexBox opublikował raport na temat rynku światowego rynku cebuli i szalotki. Poniżej jego streszczenie.
czytaj więcej
Cebula
2019-08-05 08:00
Regionalny rynek cebuli – 31. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.