Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 19 stycznia 2020. Od wczoraj dodano 1765 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Ukraina – ceny cebuli wciąż spadają

Ukraina – ceny cebuli wciąż spadają

Cebula
  |   Źródło:
Podaż cebuli na rynku ukraińskim stale rośnie, czemu sprzyjają korzystne warunki pogodowe. Znajduje to odzwierciedlenie w cenach.

Główni producenci cebuli na Ukrainie są zaniepokojeni obecnym rozwojem sytuacji rynkowej. Według analityków EastFruit ceny ukraińskiej cebuli nadal gwałtownie spadają, a już istnieją przesłanki do ich zniżki poniżej kosztów uprawy.

Obecnie w głównych regionach produkcji cebula w hurcie jest oferowana najczęściej w cenach z przedziału 4,50-5,50 UAH/kg, czyli 0,18-0,22 USD/kg (0,69-0,84 zł/kg), w zależności od jakości i wielkości partii. Pod koniec ubiegłego tygodnia przedział cenowy wynosił 5,50-6,50 UAH/kg (0,84-1,00 zł/kg po obecnym kursie średnim).

Podaż cebuli na rynku ukraińskim stale rośnie, czemu sprzyjają korzystne warunki pogodowe, ale eksport produktów praktycznie się zatrzymał.

Do 30 tygodnia tego roku znaczna ilość ukraińskiej cebuli była wysyłana do Polski, ale już drugi tydzień polscy importerzy nie kupują nowych partii. I pomimo tego, że pod koniec ubiegłego tygodnia ceny cebuli w Polsce były wyższe niż ukraińskie o ponad 50 procent, ze względu na pojawienie się na rynku nowych partii cebuli krajowej, polscy hurtownicy całkowicie przeorientowali się na współpracę z lokalnymi rolnikami.

Zatem jeśli ukraińscy producenci w najbliższej przyszłości nie znajdą nowych kanałów sprzedaży, a warunki pogodowe przyczynią się do dalszego dobrego zbioru wiosennej cebuli, nie należy oczekiwać, że sytuacja cenowa w tym segmencie ustabilizuje się.

Jeśli weźmiemy pod uwagę sytuację w krajach sąsiednich, tylko na Białorusi w ubiegłym tygodniu wystąpiły problemy z podażą cebuli na rynku, w wyniku czego ceny hurtowe wzrosły do ​​poziomu 12 UAH/kg (1,84 zł/kg). Jeśli trend wzrostu cen utrzyma się lub ceny pozostaną tam przynajmniej na obecnym poziomie, kierunek ten można uznać za jeden z priorytetów ukraińskich eksporterów cebuli.

Podobne
Cebula
2019-07-31 08:00
Austria – stabilizacja cen cebuli
Sytuacja na austriackim rynku cebuli stabilizuje się. Tylko czy na długo?
czytaj więcej
Cebula
2019-07-29 08:00
Regionalny rynek cebuli – 30. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Cebula
2019-07-25 07:53
Cebula na Ukrainie szybko tanieje
Ukraińscy rolnicy stopniowo zwiększają tempo zbierania cebuli dymki, co prowadzi do wzrostu podaży tego warzywa na rynku.
czytaj więcej
Cebula
2019-07-22 16:36
Ceny cebuli wciąż rekordowe
Lipiec przyniósł duże zmiany w cenach cebuli na polskim rynku hurtowym, ale poziom tych cen wciąż pozostaje rekordowo wysoki (jak na tę fazę sezonu).
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.