Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 24 października 2020. Od wczoraj dodano 2591 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Warzywa  »  Cukinia  »  Cukinia będzie tańsza?

Cukinia będzie tańsza?

Cukinia
  |   Źródło:
Poprawa podaży cukinii importowanej z Hiszpanii już przełożyła się na ceny tego warzywa w polskim hurcie. A ma się przełożyć jeszcze bardziej.

Dostępność cukinii w Hiszpanii (w regionie Almeria w Andaluzji) wyraźnie się poprawiła w ostatnim czasie. Widać to po cenach na tamtejszych aukcjach hurtowych. W połowie listopada średnia cena aukcyjna wynosiła 1,19 euro/kg. Teraz jest to 0,79 euro/kg (chociaż wciąż są kooperatywy, które wystawiają cukinię z cenami na poziomie 0,90 euro/kg).

Na polskim rynku od końcówki ostatniego listopadowego tygodnia roboczego obserwujemy analogiczny trend. W tym czasie średnia cena w ofertach hurtowych w handlu na większą skalę zeszła z 6,50 zł/kg na 5,50 zł/kg, czyli o 15 procent. Obecnie ceny sprzedażowe hiszpańskiej cukinii u importerów to najczęściej 5,00-6,00 zł/kg, chociaż wciąż są oferty i po 7,00 zł/kg.

Ale sprzedawcy informują, że to nie koniec tendencji zniżkowej i hiszpańska cukinia będzie jeszcze tańsza. Pytanie jak długo potrwa ten trend i jak będzie głęboki. Doświadczenie poprzednich sezonów mówi, że raczej nie będzie ani zbyt długi, ani zbyt głęboki. Rzadko się bowiem zdarza, że cukinia tanieje przed Bożym Narodzeniem. Częściej bywało odwrotnie. Zwłaszcza, że średnia 5,50 zł/kg jest dość niska jak na tę fazę sezonu. W ostatnich dziewięciu latach podobna cena lub niższa zdarzyła się tylko trzykrotnie, a bywały sezony, że cena średnia wynosiła 10 i więcej zł/kg (rekord 13,50 zł/kg w grudniu 2013 roku).

Podobne
Cukinia
2019-11-20 17:49
Droższa cukinia z importu
Ceny importowanej cukinii wzrosły, ale i tak są dużo niższe niż w tym samym okresie zeszłego roku.
czytaj więcej
Cukinia
2019-10-23 18:21
Cukinia – dobra końcówka sezonu krajowego
Polscy producenci cukinii mogą mieć powody do zadowolenia analizując sezon 2019 roku.
czytaj więcej
Cukinia
2019-09-09 11:35
Cukinia jeszcze bez trendu zwyżkowego
Ceny cukinii w tym roku ociągają się ze zwyżką. Z czego to wynika?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.