Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 5 czerwca 2020. Od wczoraj dodano 3577 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Cukinia jeszcze bez trendu zwyżkowego

Cukinia
  |   Źródło:
Ceny cukinii w tym roku ociągają się ze zwyżką. Z czego to wynika?

Ciepła i słoneczna pogoda, jaka mieliśmy w Polsce do niedawna, a która zdaniem synoptyków właśnie do kraju wraca, wpłynęła na sytuację na rynku krajowej cukinii. W tym roku przełom sierpnia i września nie przyniósł wyraźnego trendu zwyżkowego, jak to się zazwyczaj w przypadku tego warzywa dzieje.

Zwykle bowiem podaż polskiej cukinii w omawianym okresie zaczyna spadać i to napędza zwyżkę jej cen. Trend może być mniej lub bardziej dynamiczny. Może być czasem hamowany, ale zawsze jest. W ostatnich dziesięciu latach na przykład nie było sezonu, aby zwyżka cen  między końcem sierpnia i połową września nie wystąpiła. Tylko raz doszło do załamania tej tendencji. W 2016 roku, po wzroście ceny średniej (w dużym hurcie) do 1,65 zł/kg, na początku września przyszła jej korekta powrotem do 1,10 zł/kg. Dopiero po 15 września wrócił trend zwyżkowy.

Teraz mamy inna sytuację. Upały, które utrzymywały się w Polsce przez całe niemal lato, powodowały pogorszenie bieżącego zbioru cukinii. To stabilizowało jej ceny w polskim hurcie na poziomie, który wtedy był całkiem wysoki. Cena średnia 1,90 zł/kg, a nawet 1,80 zł/kg w lipcu i sierpniu jest poziomem wyższym niż zazwyczaj w tej fazie sezonu.

Teraz – na finiszu pierwszej dekady września jest to już poziom relatywnie niski. Obecnie ceny sprzedażowe cukinii w dużym hurcie to wciąż 1,80 – 2,00 zł/kg. Wynika to z faktu, że obecnie pogoda sprzyja wyższym zbiorom niż zazwyczaj, a to powstrzymuje zapoczątkowanie tendencji wzrostowej.

Podobne
Cukinia
2019-08-06 15:38
Więcej cukinii, ale…
Podaż cukinii w ostatnim okresie pozostaje relatywnie wysoka (zwłaszcza jak na ten sezon). Czy jednak przełożyło się to na niższe ceny?
czytaj więcej
Cukinia
2019-07-23 17:35
Wysoki popyt na cukinię
Dobry popyt przy ograniczonej podaży, tak w skrócie wygląda bieżąca sytuacja na hurtowym rynku cukinii. Jak przekłada się to na ceny?
czytaj więcej
Cukinia
2019-06-14 18:04
Cukinia na razie rekordowo
Pogoda mocno miesza na rynku świeżych warzyw. Widać to też w sytuacji na rynku cukinii.
czytaj więcej
Cukinia
2019-06-03 20:02
Będzie więcej cukinii?
Ostatni tydzień maja przyniósł wyraźne zahamowanie wzrostowej tendencji podaży krajowej cukinii. Przyniosło to wyraźne efekty, jeśli chodzi o ceny tego warzywa w krajowym hurcie.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.