Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 24 sierpnia 2019. Od wczoraj dodano 2138 ceny w 22 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Ukraina zwiększa eksport czosnku do UE

Ukraina zwiększa eksport czosnku do UE

Czosnek
  |   Źródło:
Ukraina szybko zwiększa eksport czosnku do Unii Europejskiej i Gruzji, wynika z informacji portalu east-fruit.com.

Liczba ukraińskich rolników rozczarowanych uprawą czosnku gwałtownie rośnie, ponieważ okazało się, że nie jest to tak proste w praktyce, jak było prezentowane na konferencjach. Jednak z uwagi na to, że temat ten przyciągnął wiele uwagi, produkcja czosnku w kraju w ostatnich latach wzrosła, a wraz z nią także eksport tego warzywa z Ukrainy.

W szczególności, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 oku, według analityków EastFruit, eksport czosnku z Ukrainy wzrósł 2,5 razy w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku i ponad trzykrotnie w porównaniu z 2017 rokiem. I chociaż wielkość eksportu pozostaje stosunkowo niewielka - tylko 450 ton w ciągu 10 miesięcy, jest to praktycznie jedyny segment eksportu ukraińskich warzyw, który w omawianym okresie rósł. Dla porównania, największy eksporter czosnku na świecie, czyli Chiny, eksportuje rocznie 1,7 mln ton tego produktu. Największy europejski eksporter - Hiszpania - eksportuje 165 tysięcy ton świeżego czosnku rocznie.

Największym nabywcą czosnku z Ukrainy jest Łotwa, która kupowała prawie 4 procent ukraińskiego eksportu w 2018 roku. Kolejnymi krajami na tej liście są: Polska, Estonia i Gruzja. Estonia i Gruzja to nowe rynki zbytu - do 2018 roku praktycznie nie kupowały ukraińskiego czosnku. Austria, która kupiła pierwszą partię produktów w 2018 roku, była kolejnym nowym rynkiem dla czosnku z Ukrainy.

Eksport do UE stanowił 85 procent całego wywozu czosnku z Ukrainy w omawianym okresie. Około 11 procent ukraińskiego czosnku zostało wyeksportowane do Gruzji, 3 procent na Białoruś, a kolejne 1 procent do Kanady.

Podobne
Czosnek
2018-11-30 12:57
Prognoza dla czosnku: ceny nadal niskie
O prognozach dla rynku czosnku na rok 2019 pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-11-27 19:30
Chiny – czosnek tańszy niż rok temu
Coraz większa konkurencja na globalnym rynku, coraz mniej korzystne realia cenowe – chiński sektor czosnku nie ma łatwej drogi przed sobą, chociaż Chiny wciąż są światowym liderem w handlu tym warzywem. O chińskim czosnku pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-11-09 09:00
Hiszpania – dyferencjacja kluczem na rynku czosnku
Dyferencjacja (odróżnienie się) to dla hiszpańskich producentów z El Ajero klucz do skutecznego konkurowania na rynku czosnkowym zdominowanym przez Chiny, czytamy na portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-10-31 15:45
Import czosnku po II. kw. 2018 r.
Spadek importu czosnku w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za drugi kwartał 2018 roku.
czytaj więcej
Czosnek
2018-10-19 13:52
Chiny – rekordowo tani czosnek
Ceny czosnku w Chinach spadły do najniższego poziomu od dziesięciolecia, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.