Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 20 stycznia 2020. Od wczoraj dodano 2000 ceny w 12 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Uprawa fasoli w rozmiarach XL

Uprawa fasoli w rozmiarach XL

Fasola ALgarve. Źródło:parkseed.com
  |   Źródło:
Fasola szparagowa ma krótki okres wegetacji i cieszy się popularnością na rynku zbytu. Dlatego idealnie nadaje się do warzywnej płodozmiany.


Fasola tyczna zwana także „fasolą XL” jest rzadko uprawiana w Polsce. Ciężko znaleźć zalecenia dotyczące uprawy tego warzywa, a świetnie nadaje się do produkcji w tunelach.

Produkcja fasoli tycznej

W pierwszych latach w tunelach uprawialiśmy głównie pomidory i ogórki. Potem postanowiliśmy szukać jakiegoś alternatywnego gatunku, który pasowałby w płodozmianie. Wybór padł na fasolę szparagową, ale nie powszechnie uprawianie odmiany karłowe, ale na tyczne, płaskostrąkowe, ze względu na łatwość zbioru – mówi Marzanna Cwyl z Wilczkowic Dolnych koło Warki, która od 20 lat zajmuje się uprawą warzyw.

W gospodarstwie Pani Marzanny fasola jest produkowana w dwóch cyklach. Pierwszy cykl to wiosenny – zbiór odbywa się latem, natomiast jesienią zbierane są plony z cyklu letniego.

Rozsada

Praktykujemy uprawę fasoli szparagowej z rozsady, ponieważ ten sposób pozwala przyśpieszyć zbiór o około 3 tygodnie w porównaniu z uprawą z siewu nasion bezpośrednio do gruntu tuneli foliowych – informuje Cwyl.

Rozsada jest produkowana w ogrzewanej mnożarce. Podczas wzrostu rośliny są zasilane wieloskładnikowymi nawozami np. Florovit. Warto dodać, że przed siewem nasiona fasoli są moczone, a następnie wysiewane ręcznie do wielodoniczek o średnicy otworów 4-5 cm. Na produkcję rozsady należy przeznaczyć miesiąc. Sadzenie roślin odbywa się w połowie kwietnia i lipca.

Sadzenie roślin

Ważne jest, żeby posadzić rośliny na miejsce stałe w momencie, kiedy zaczyna wzrastać pęd, który będzie piął się po sznurku. Wzrost tych pędów jest bardzo szybki i w przypadku opóźnienia terminu sadzenia roślin pędy mogą się „poplątać” – doradza Pani Marzanna.

Rośliny należy sadzić w rzędzie z odstępami wynoszącymi 50 cm. Większe zagęszczenie podczas hodowli w tunelu sprzyja rozwojowi chorób grzybowych jak szara pleśń i bytowaniu szkodników np. przędziorków. Każdą roślinę po posadzeniu w tunelu należy przywiązać – podobnie jak przy uprawie ogórków. Zaleca się także nawadnianie kroplowe.

Odmiany

Na rynku można znaleźć dwie podstawowe odmiany fasoli tycznej, które różnią się kolorem i okresem wegetacji.  Żółtostrąkowa odmiana Golden Gate posiada okres wegetacji 67-72 dni, natomiast zielonostrąkowej Algarve okres wegetacji wynosi 60-70 dni. Obie są bardzo plenne i są przeznaczone do profesjonalnej uprawy w szklarniach i tunelach foliowych. Odmiany te tworzą płaskie strąki o długości 26-28 cm oraz szerokości około 2,5 cm. Wysokość roślin dochodzi do 2-3 m. Strąki fasoli dorastają sukcesywnie i można wyróżnić, aż 3 szczyty zbiorów w ciągu jednego cyklu uprawy.

Ceny fasoli

W tym roku na rynku w Broniszach najwyższe ceny fasoli tycznej odnotowano w czerwcu i wynosiły ok. 15 zł/kg. Podczas tegorocznego szczytu zbioru jesiennego cena się obniżyła do około 4,5-5 zł/kg. Wahania cen nie odstraszają rolników przed uprawą tego warzywa, ponieważ większość posiada swoich stałych odbiorców.  Warto dodać, że po uprawie fasoli w tunelach dobrze rosną ogórki i pomidory.

Na podstawie artykułu "Fasola rozmiar XL", Aleksandra Andrzejewska, "Warzywa" 11/2012.

Podobne
Fasola z orzełkiem. Źródło:potrawyregionalne.pl
2012-11-12 09:39
„Fasola niepodległości”
Nasiona tej niezwykłej fasoli zostały przez naturę „ozdobione” czerwono-bordowym rytem wyraźnie przedstawiającym orzełka.
czytaj więcej
Fasola
2012-11-05 08:00
UE: niższe zbiory fasoli i groszku
Bank Gospodarki Żywnościowej, na podstawie informacji Europejskiego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw (PROFEL) podał, że producenci przetworów warzywnych w wielu krajach europejskich wskazują na mniejszą podaż niektórych warzyw do przetwórstwa.
czytaj więcej
Ceny fasoli szparagowej
2012-10-25 18:21
Fasola szparagowa znika z dużego hurtu
Nieco dłuższy niż zazwyczaj sezon na krajową fasolkę szparagową dobiega końca.
czytaj więcej
Ceny fasolki
2012-09-19 08:41
Fasolka szparagowa – sezon na finiszu
Minęła połowa września i coraz bliżej jest do końca sezonu krajowej fasolki szparagowej.
czytaj więcej
Ceny fasolki szparagowej
2012-09-03 18:09
Stabilne ceny fasolki szparagowej
Przez cały sierpień ceny fasolki szparagowej w dużym hurcie pozostawały praktycznie stabilne.
czytaj więcej
Droższa fasolka szparagowa
2012-07-27 08:01
Drożej za fasolkę szparagową
Ceny fasolki szparagowej poszły nieco w górę. To również, jak w przypadku cukinii i bakłażanów pokłosie niekorzystnej pogody.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.