Codziennie aktualne ceny
owoców, warzyw i kwiatów
Tu jesteś:  »   »   »  O! Kapusta pekińska – czego spodziewa się rynek?

O! Kapusta pekińska – czego spodziewa się rynek?

Kapusta pekińska
  |   Źródło:
Niby nie ma specjalnie dużego popytu, niby nie brakuje towaru, ale jak popatrzeć na ceny kapusty pekińskiej, to można się zdziwić. Skąd te ceny? Jakie są oczekiwania rynku?

                                                                                                                                        

Bieżąca sytuacja na polskim rynku kapusty pekińskiej jest trochę niecodzienna. Wszak jesteśmy w okresie szczytu podażowego. Nawet nie zebrano jeszcze całej kapusty z pól. Podaż jest więc relatywnie wysoka, zwłaszcza, że popyt na „pekinkę” nie imponuje.

Nie idzie eksport na wschód, w Rosji kapusta ta mocno potaniała i handel nią w tamtejszym hurcie jest dość statyczny. Osłabienie koniunktury na „pekinkę” widać było na naszym rynku już w październiku.

A mimo tego ceny tej kapusty z powodzeniem broniły się przed zniżką. Pozostają one w zasadzie stabilne od drugiej połowy września. W wyniku tego znalazły się obecnie na poziomie analogicznym do listopada bardzo dobrego roku 2015. Jak widać na wykresie, na dziesięć zestawionych sezonów, tylko raz było drożej – w pamiętnym roku 2013.

Skąd takie cen mimo wspomnianego słabego popytu i okresu, w którym kapusty jest na rynku względnie dużo. Właśnie dlatego, że jest jej „względnie” dużo. Wśród uczestników rynku dominują opinie, że z podażą „pekinki” będą w dalszej części sezonu problemy. Z powodu niekorzystnej pogody późna kapusta nie urosła odpowiednio. W chłodniach jest więc dużo mniej dobrej jakości kapusty o odpowiednio wyrośniętych główkach.

Na polskim rynku panuje wiec przekonanie, że prędzej czy później wystąpi niedobór podaży kapusty pekińskiej, a popyt będzie rósł. A więc rosły też będą ceny. Stąd niewielu jest takich, co teraz sprzedają ładny towar. Co ma swoje konsekwencje w postaci stabilizacji cenowej.

Chcesz mieć pełen dostęp do Pakietu Biznes ? Zobacz ofertę!Podobne
Kapusta pekińska
2017-10-26 10:00
Mniejszy popyt na kapustę pekińską
Od kilku dni widać, że popyt na kapustę pekińska słabnie. Jak to może wpłynąć na ceny „pekinki”?
czytaj więcej
Kapusta pekińska
2017-10-16 13:29
Zabraknie czasu na zbiór „pekinki”?
Czy rolnicy zdążą w tym roku zebrać późną kapustę pekińską?
czytaj więcej
Kapusta pekińska
2017-10-03 13:09
Kolejne problemy z kapustą pekińską?
W tym sezonie pogoda nie sprzyja producentom kapusty pekińskiej. Czy Czekaja nas pod tym względem kolejne problemy.
czytaj więcej
Kapusta pekińska
2017-09-27 09:00
Ukraina – ceny „pekinki” w dół
Hurtowe ceny kapusty pekińskiej na Ukrainie są już znacznie niższa niż przed rokiem, informuje portal www.fruit-inform.com.
czytaj więcej
Komentarze
2017-11-22
Czy widział ktoś handlowca który mówi prawdę? Zawsze mają towaru full i nie ma problemu z zakupem, a cena niższa n iż może Wam się wydawać.
2017-11-20
A o czym innym ja napisałem, jak nie o tym, że pekinki może brakować? I tak się składa, że znam "temat sytuacji", bo codziennie rozmawiam z producentami i handlowcami. Pozdrawiam Serdecznie.
2017-11-16
Marek, lepiej napisz artykuł pod tytułem, "Co będą robić spekulanci z Warsiawy jak braknie pekiny w styczniu?" Jakbys znał temat sytuacji to i chętniej ludzie by czytali to co się tak tu tytułuje. Proponuje wziąć tel i zacząć dzwonić bo to nie będzie taki rok do jakich przywykliscie!.
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.

Ceny warzyw i owoców

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj świeże informacje

Waluty

USD 3.717 PLN +0.03%
EUR 4.328 PLN +0.28%
RUB 0.059 PLN +0.00%
więcej