Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 16 września 2019. Od wczoraj dodano 2848 ceny w 22 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 13. tydz. br.

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 13. tydz. br.

Ziemniaki i marchew
  |   Źródło:
Stabilna sytuacja na rynku ziemniaków i nieznaczne wahania cen w segmencie marchwi, tak w skrócie wyglądał rynek marchwi w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej według cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.

W poprzednim tygodniu rynek ziemniaków pozostał stabilny we wszystkich krajach monitorowanego regionu. Analitycy EastFruit wyjaśniają tę sytuację zrównoważonym popytem i podażą produktów na rynku, co z kolei nie doprowadziło do korekt wcześniej ustalonych cen.

Jak tydzień wcześniej, najbardziej przystępne cenowo ziemniaki oferowano na rynkach Tadżykistanu i Federacji Rosyjskiej, gdzie średnie ceny produktów nie przekraczały 0,16 - 0,17 USD/kg. Jednocześnie na zachodzie regionu ziemniaki były nadal najdroższe. W Polsce do końca omawianego tygodnia średnia cena była na poziomie 0,27 USD/kg, podczas gdy w Mołdawii była ona jeszcze wyższe i wynosiła 0,29 USD/kg.

Według analityków sytuacja na rynku ziemniaków w krajach regionu może się zmienić w najbliższej przyszłości i mogą się do tego przyczynić dwa główne czynniki. Po pierwsze, liczba ofert produktów ze zbiorów w 2018 roku stopniowo maleje, co może prowadzić do przerw w dostawach ziemniaków na rynek. Drugi powód to początek nowego sezonu ziemniaków w większości krajów regionu w najbliższej przyszłości.

W przeciwieństwie do ziemniaków na rynku marchwi, eksperci EastFruit zanotowali niewielkie zmiany w wielu krajach w regionie. Na rynku Federacji Rosyjskiej, ze względu na sezonową redukcję wysokiej jakości zapasów marchwi w gospodarstwach rolnych, nieznacznie spadła podaż tego warzywa na rynku, co pozwoliło sprzedawcom podnieść ceny sprzedaży do średnio 0,26 USD/kg. Jednocześnie w Mołdawii i Polsce, aby aktywować sprzedaż produktów, producenci nieznacznie obniżyli wcześniej ustalone ceny, które pod koniec tygodnia wynosiły odpowiednio 0,32 USD/kg i 0,41 USD/kg.

W najniższych cenach 0,12 USD/kg, jak tydzień wcześniej, marchew była oferowana w Tadżykistanie. Prawie 5 razy drożej, przy cenie 0,56 USD/kg, można ją było kupić w Gruzji.

Według operatorów rynku, zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji, Mołdawii i Polsce, obecnie zapasy marchwi stopniowo się zmniejszają, a ponadto produkty tracą coraz bardziej na jakości. Czynniki te mogą prowadzić do dalszych wahań cen w tym segmencie.

Podobne
Ziemniaki
2019-04-01 14:37
Skokowa zmiana cen ziemniaków
Końcówka marca przyniosła gwałtowną zmianę w sytuacji cenowej na hurtowym rynku ziemniaków w Polsce.
czytaj więcej
Marchew
2019-03-29 16:21
Eksport marchwi w 2018 r.
Duży spadek wolumenu eksportu marchwi rok do roku, ale przy jednoczesnym wzroście jego wartości. Analizujemy dane GUS za rok 2018.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-03-29 13:39
Belgia – pogarsza się sytuacja na rynku ziemniaka
Nie ma towaru, nie ma popytu – rynek ziemniaków w Belgii wyraźnie się zacina i wyhamowuje, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Marchew
2019-03-27 19:38
Rosja – ceny marchwi w górę
Zapasy marchwi w magazynach rosyjskich producentów szybko się kurczą, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Marchew
2019-03-27 14:01
Marchew jeszcze zdrożeje?
Marzec przyniósł wyraźne osłabienie koniunktury w hurtowym handlu marchwią na polskim rynku. Czyżby szła poprawa w tym zakresie?
czytaj więcej
Marchew
2019-03-26 11:12
Belgia – wzrośnie popyt na marchew?
Belgijscy producenci marchwi oczekują na wzrost popytu na to warzywo, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-03-26 08:54
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 12 tydz. br.
Ziemniaki drożały w Tadżykistanie i Gruzji, marchew - w Mołdawii, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-03-19 10:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 11 tydz. br.
Ceny ziemniaków poszły w górę w Rosji i Mołdawii; marchew taniała w Tadżykistanie i na Ukrainie, wynika z informacji zawartych w cotygodniowym raporcie portalu east-fruit.com. A jak według ekspertów tego portalu wyglądał polski rynek ziemniaków i marchwi w 11. tygodniu roku?
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-03-12 09:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 10 tydz. br.
Ceny ziemniaków wzrosły w Mołdawii, a spadły w Tadżykistanie, gdzie zdrożała za to marchew, w cotygodniowym przeglądzie regionalnego rynku ziemniaków i marchwi Europy Wschodniej i Azji Środkowej, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.