Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 22 września 2019. Od wczoraj dodano 1715 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  NEPG – rośnie powierzchnia uprawy ziemniaków

NEPG – rośnie powierzchnia uprawy ziemniaków

Ziemniaki
  |   Źródło:
W krajach NEPG (Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków Północno Zachodniej Europy) powierzchnia przeznaczona pod ziemniaki rośnie zgodnie z linią trendu wyznaczoną przez rosnący popyt na te warzywa, informuje portal www.freshplaza.com, powołując się na dane NEPG.

NEPG (kraje członkowskie: Niemcy, Francja, Holandia, Belgia, Wielka Brytania) szacuje, że areał uprawy ziemniaków konsumpcyjnych wzrośnie nieznacznie w nadchodzącym sezonie. Powinien wzrosnąć o jeden do dwóch procent, do 604 tys. hektarów. Estymacja ta jest oparta na szacunkach ekspansji na kontynencie europejskim.

Będzie to największy obszar przeznaczony dla ziemniaków od ponad dziesięciu lat. Jest to wstępny szacunek oparty na danych z początku sadzenia. Ostateczne dane będą dostępne w czerwcu. Wzrost areału jest w każdym razie zgodny z rosnącym zapotrzebowaniem na ziemniaki. Ten zwiększony popyt pochodzi głównie z przemysłu przetwórczego. Wzrost mógłby być może nieco wyższy, gdyby mniejszym problemem była dostępność sadzeniaków. Jakość i wielkość bulw mogą stanowić wyzwanie dla sadzeniaków w 2019 roku.

Plon ważniejszy dla zbiorów niż areał
Z doświadczenia wynika, co podkreśla ​​NEPG, że ​​wydajność na hektar, a nie areał, jest ważniejszym czynnikiem dla ostatecznych zbiorów. Sadzenie wczesnych ziemniaków dla przemysłu przetwórczego rozpoczęło się zgodnie z harmonogramem. Resztę ziemniaków będzie posadzona w kwietniu lub maju, w zależności od warunków pogodowych.

W większości krajów NEPG poziom wód gruntowych nie został całkowicie uzupełniony po zeszłorocznej suszy. Rośliny w niektórych krajach NEPG mogą zacząć z niższym poziomem wody trzeci rok z rzędu. Będzie tak, jeśli nie spadnie w najbliższych tygodniach wystarczająca ilość deszczu.

Sezon 2019/2020 będzie sezonem czasowo rozciągniętym. Dzieje się tak, ponieważ z bieżącego sezonu pozostało bardzo mało zapasów. Niektóre fabryki zamkną się nieco wcześniej i będzie presja na wczesne zbiory. Zapasy w pięciu krajach są znacznie niższe niż średnia z pięciu lat.

NEPG jest pewien, że rzeczywiste wysokie ceny utrzymają się do końca obecnego sezonu. Powinno to mieć miejsce nawet wtedy, gdy dostępne będą zakontraktowane wolumeny. Pojawienie się pierwszych ziemniaków może to zmienić. Mając w pamięci to, co wydarzyło się w roku 2018, producenci muszą uważać na to, jakie umowy podpisują.

Kraje NEPG testują alternatywy dla CIPC
Do początku lata 2020 roku CIPC - środek przeciw kiełkowaniu zostanie zakazany. To duże wyzwanie dla całego łańcucha logistycznego w sektorze ziemniaków. W pięciu krajach NEPG przechowywanych jest ponad 20 milionów ton ziemniaków. Są one wykorzystywane do przetwarzania, eksportu i jako ziemniaki stołowe. Na razie między krajami NEPG są wymieniane różne wyniki testów dla środków alternatywnych. Sektor zażądał, aby była pozostawiona możliwość wykorzystania tych przechowywanych ziemniaków w nadchodzących latach.

Podobne
2019-04-06 15:45
Ardanowski: podpiszę rozporządzenie dot. znakowania ziemniaków
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował na sobotniej konwencji PiS w Kadzidle koło Ostrołęki, że w przyszłym tygodniu podpisze rozporządzenie dotyczące znakowania ziemniaków.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-04-02 08:55
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 13. tydz. br.
Stabilna sytuacja na rynku ziemniaków i nieznaczne wahania cen w segmencie marchwi, tak w skrócie wyglądał rynek marchwi w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej według cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-04-01 14:37
Skokowa zmiana cen ziemniaków
Końcówka marca przyniosła gwałtowną zmianę w sytuacji cenowej na hurtowym rynku ziemniaków w Polsce.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-03-29 13:39
Belgia – pogarsza się sytuacja na rynku ziemniaka
Nie ma towaru, nie ma popytu – rynek ziemniaków w Belgii wyraźnie się zacina i wyhamowuje, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-03-26 08:54
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 12 tydz. br.
Ziemniaki drożały w Tadżykistanie i Gruzji, marchew - w Mołdawii, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-03-18 14:47
Presja na cenę ziemniaków wciąż widoczna
Na polskim hurtowym rynku ziemniaków utrzymuje się pro zniżkowa presja na ceny. Jednak widać też, że jakość pozostaje w cenie i ten czynnik będzie miał coraz większą wagę w kolejnych tygodniach sezonu.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.