Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Są kupcy na ziemniaki, ale nie na każde

2014-09-15 10:00

Ja pisaliśmy niedawno na łamach portalu fresh-market.pl, ceny ziemniaków w Rosji i na Ukrainie rosną. Niestety, dla polskich producentów marna to pociecha, jako że popyt stamtąd nie dociera na nasz rynek.

Jednak w ostatnim tygodniu na naszym rynku też pojawiało się coraz więcej informacji o wzroście zainteresowania ziemniakiem. Ale niestety tylko specyficznym jego rodzajem. Na hurtowym rynku ziemniaków jadalnych wciąż mamy bowiem całkowity niemal zastój popytowy. Ilość trafiającego na rynek towaru systematycznie rośnie, a chętnych do jego kupna jak na lekarstwo.

W rezultacie ceny ziemniaków jadalnych są już na poziomie niższym niż w fatalnym sezonie 2011/2012. Obecnie za ziemniaki sortowane, pakowane w worki płaci się najczęściej 2,50 zł za worek 15 kg. Średnią zawyża nieco północ Polski, gdzie mniejsza podaż utrzymuje ceny na poziomie 5,00 zł za worek.

Wracając do wzrostu zainteresowania ziemniakami na naszym krajowym rynku, to chodzi tu tylko o ziemniaki do przetwórstwa. W tym segmencie faktycznie ostatnie dni przyniosły ożywienie. Widać je w akty ości jaką przejawiają same zakłady przetwórcze, jak i skupy pracujące na ich konto.

Tyle, że w obecnych warunkach rynkowych wcale niełatwo sprzedać jest ziemniaki na przemysł. To nie czasy, gdy zakłady były gotowe skupować odrosty, ziemniaki uszkodzone i porażone chorobami. Teraz wymagania jakościowe są bardzo wysokie. Ziemniaki nie mogą być zielone, chore ani nawet draśnięte. Trudno się temu dziwić, towaru na rynku wszak jest do oporu.

Cena za takie ziemniaki na rampie zakładu to 0,35 zł/kg. Przy czym ci, którzy nie mają kontraktów, wcale łatwo nie mogą sprzedać swojego towaru. W skupach można łatwiej, ale tam ceny są na poziomie 0,13 – 0,15 zł/kg. Co wcale nie jest złą ceną za ziemniaka luzem, biorąc pod uwagę, że na rynku świeżym ceny są analogiczne.

Problem jest ze wspomnianymi wymaganiami. Ich spełnienie oznacza, że z każdego samochodu zostanie kilka ton towaru, który został odrzucony właśnie z powodów jakościowych. A jak sygnalizują rolnicy, wiele zakładów, w przeciwieństwie do lat poprzednich, nie pozwala tych odsortowanych ziemniaków zostawiać na kompost, tylko każe je zabierać powrotem. Dla rolnika, który musiał wynająć transport, to nieopłacalny interes. No ale cóż, mamy rynek kupującego. I w tym sezonie raczej inaczej nie będzie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE