Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Cebula – kiedy zdrożeje?

2016-04-25 15:00

Krajowa cebula już powinna drożeć. Przynajmniej jeśli brać pod uwagę stan i jakość rodzimych zapasów. A zapasy te prezentują się wręcz marnie. To, co zostało to głównie cebula drobniejsza i nie najlepszej jakości. Ładnego towaru jest bardzo mało, a przecież do nowego sezonu jeszcze nie tak blisko. „Zimówka” nie pojawi się wcześniej jak za około miesiąc, może kilka dni szybciej. Ale wiadomo, że nie będzie jej dużo, bo sporo wymarzło.

Jeszcze nie prędko pojawi się także młoda cebula macedońska. Zresztą na początku jej ceny w dużym hurcie będą powyżej 2,00 zł/kg, czyli daleko od poziomu cen cebuli ze zbioru 2015 roku. Co prawda tanieje cebula u holenderskich producentów. Na giełdach hurtowych w Emmeloord, Goes czy Middenmeer ceny cebuli 30 procent zeszły do przedziału 14,00 – 16,00 euro/100 kg, a tej 60 procent do 15,00 – 18,50 euro/100 kg i jest to 1 – 2 euro na 100 kg taniej niż w zeszłym tygodniu.

Ale cebula workowana wciąż jest tam znacząco droższa niż w Polsce i ta dobrej jakości ma ceny na poziomie 0,25 euro/kg. Oczywiście do Polski trafia tania przemysłówka z Holandii, która u nas ładowana jest do worków i sprzedawana na rynku świeżym. To jeden z czynników, obok dominującej słabej jakości towaru polskiego, trzymający w miejscu ceny na naszym rynku.

Kolejny czynnik to brak większego popytu w eksporcie, szczególnie na wschód. W Rosji ceny cebuli stoją na poziomie 9,00 – 14,00 rubli/kg zależnie od regionu kraju i jakości (0,53 – 0,82 zł/kg), a na Białorusi jest to obecnie 3,0 – 6,5 tys. rubli białoruskich/kg (0,57 – 1,23 zł/kg), czyli bardzo zbliżony poziom do tego sprzed miesiąca.

Jednak z powodu szczupłości zapasów i czasu, jaki musi upłynąć aż na rynku pojawią się większe partie cebuli z nowych zbiorów, podwyżka cen musi dojść do skutku. Pytanie tylko kiedy? Jak długo import będzie na tyle tani, aby hamować zwyżki cen u nas? Jak widać na wykresie poniżej, nawet w gorszych sezonach ceny w końcówce szły w górę (wyjątek 2011/2012). I jeśli teraz miałoby dalej być stabilnie, to wkrótce sprzedażowa cena średnia znajdzie się poniżej poziomu tak z zeszłego roku, jak i sezonów 2010/2011 i 2012/2013.

Wydaje się zatem, że zwyżki cen cebuli są raczej przesądzone ze względu na szykującą się lukę podażową. Pytanie jak szybko to nastąpi? Czy jeszcze w kwietniu? Nic na to nie wskazuje, raczej będzie to sama końcówka „starego sezonu”, gdy na rynku zabraknie cebuli „zimowki”.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE