Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 19 luty 2020. Od wczoraj dodano 4051 ceny w 32 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Brytyjskie warzywa bardziej konkurencyjne

Eksport warzyw
  |   Źródło:
Splot kilku czynników sprawił, że brytyjskie warzywa stały się bardziej konkurencyjne na rynku Unii Europejskiej.

Ten sezon nie należy do najłatwiejszych na brytyjskim rynku warzyw. Destrukcyjny atak zimy na południu Europy odciął Wielką Brytanię od podstawowego źródła całej palety sezonowych warzyw, które w zimie sprowadzano do kraju właśnie z południa, a głównie z Hiszpanii.

Sytuacja byłą przez pewien czas tak dramatyczna, że w brytyjskich marketach pojawiły się ograniczenia ilościowe w sprzedaży niektórych warzyw, a niektóre w zasadzie zniknęły z półek sklepowych. Cała rzesza konsumentów uświadomiła sobie nagle, że źródłem pochodzenia warzyw nie są supermarkety, że warzywa te muszą najpierw gdzieś urosnąć.

Bardziej fundamentalnym problemem w Wielkiej Brytanii jest Brexit i jego konsekwencje. Na razie bowiem nie wiadomo, jak będzie wyglądała rzeczywistość po wyjściu z UE. Czy pojawią się, na przykład cła na warzywa i owoce z importu, co wpłynie na wzrost ich cen? Jeden skutek Brexitu już się zdążył objawić. To osłabienie brytyjskiej waluty. A słabszy funt też nie pomaga importowi, którego ceny automatycznie wzrosły.

Są jednak tacy, którzy znajdują też łyżkę miodu w tej beczce dziegciu. Bowiem zarówno osłabienie funta, jak również załamanie podaży warzyw importowanych, sprawiło, że poprawiła się sytuacja konkurencyjna brytyjskich warzyw rodzimych.

Z jednej strony puste półki w sklepach sprawiły że więcej konsumentów zaczęło sięgać po rodzime warzywa. Z drugiej słaby funt sprawił, że warzywa te stały się bardziej konkurencyjne na rynku unijnym. Chodzi tu głównie o marchew jak i kapustne, a przede wszystkim o brytyjskie kalafiory, które mają obecnie ogromne pole do popisu na rynkach krajów UE, gdzie brakowało kalafiorów francuskich i hiszpańskich czy włoskich. A w Wielkiej Brytanii sezon w pełni. Pogoda opóźniła go o miesiąc i teraz jest bardzo dużo kalafiorów o niezłej jakości. Do tego dochodzi popyt na brytyjski jarmuż, kapustę włoską i marchew. Ta ostatnie trafia do krajów skandynawskich.

Podobne
Rekordowy import owoców i warzyw do W. Brytanii
2017-02-07 11:51
Rekordowy import owoców i warzyw do W. Brytanii
Wielka Brytania w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku była największym importerem owoców i warzyw w Unii Europejskiej.
czytaj więcej
Ziemniaki
2017-01-16 08:00
W. Brytania – trudny sezon ziemniaków
To trudny sezon na brytyjskim rynku ziemniaków, wynika z informacji zamieszczonych przez portal http://www.potatobusiness.com. Przede wszystkim dla przemysłu, ale również i dla tamtejszych producentów.
czytaj więcej
źródło foto: www.freshplaza.com
2016-12-30 08:21
Hiszpania – mini pory dla Brytyjczyków
Hiszpania produkuje mini pory przeznaczone dla brytyjskich sieci detalicznych, informuje portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2016-11-29 10:00
W. Brytania – niższe zbiory ziemniaków
Kolejne oszacowania potwierdzają, iż tegoroczne zbiory ziemniaków w Wielkiej Brytanii będą niższe od tych z poprzedniego roku. A według danych przytoczonych przez www.potatopro.com sytuacja wygląda jeszcze gorzej.
czytaj więcej
Owoce i warzywa
2016-10-04 08:00
W. Brytania – import warzyw i owoców
Jak kształtował się w minionym roku import owoców i warzyw do Wielkiej Brytanii? O tym informuje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.