Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 19 września 2020. Od wczoraj dodano 3215 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Czy sałata lodowa znów zdrożeje?

Sałata lodowa
  |   Źródło:
Po okresie strasznej drożyzny dla sałaty lodowej przyszedł czas dynamicznych spadków cen. Czy jest zatem możliwe kolejne odwrócenie trendu?

Jeśli chodzi o sałatę lodową, to bieżący sezon zimowy pozostanie na długo w pamięci, zarówno producentów z Hiszpanii, importerów z całej Europy oraz konsumentów. Zima, która tym razem tak mocno ścisnęła swym mroźnym ramieniem całe południe Europy, bardzo mocno uderzyła w podaż sałaty lodowej.

W rezultacie załamania produkcji tej sałaty w Hiszpanii, niemal zniknęła ona z rynków krajów europejskich. A jej ceny sięgnęły rekordowych wyżyn. Na polskim rynku hurtowym było to średnio nawet 9,00 zł/szt. na przełomie stycznia i lutego (w małym hurcie było to średnio 9,50 zł/szt.).

Teraz jest już zdecydowanie bardziej normalnie. Od początku ubiegłego miesiąca mieliśmy do czynienia z dynamiczną przeceną. Hiszpańscy producenci narzekali nawet, że była ona bardziej dynamiczna niż wzrost podaży sałaty lodowej, co miało być skutkiem niskiego popytu (konsumenci kupowali o wiele mniej drogiej sałaty i jak zaczęła tanieć, to nie od razu wrócili do starych nawyków). Obecnie ceny sałaty lodowej oferowanej przez polskich importerów to przedział 3,00 – 4,00 zł/szt. To średnio o 61 procent mniej niż w okresie szczytowym tego sezonu.

Co więcej trend spadkowy najwyraźniej jeszcze nie wygasł. Czy możliwe jest zatem jego szybkie odwrócenie? Może nie bardzo szybkie, ale w perspektywie najbliższych dwóch – trzech tygodni jak najbardziej możliwe. To wszak już końcowa faza sezonu. W drugiej połowie marca widać już zazwyczaj spadek podaży sałaty lodowej w Hiszpanii i wtedy ceny przez pewien czas rosną. Potem zaś znów przychodzi ich spadek, bo na finiszu sezonu importowego jest już sałata rodzima i popyt na tę z Hiszpanii spada. Możliwe jest więc, że po 10 – 15 marca ceny wzrosną i za główkę w hurcie trzeba będzie zapłacić średnio powyżej 4 zł.

Podobne
Sałata, źródło foto http://agroseguro.es
2017-02-03 10:00
Sałata dosłownie lodowa
Na sałatę lodową w bardziej przystępnych cenach jeszcze poczekamy. Choć sytuacja w Hiszpanii odrobinę się poprawiła, to do normalności droga jeszcze daleka.
czytaj więcej
Sałata lodowa
2017-01-30 08:00
EU – więcej sałaty lodowej z Egiptu
Egipska sałata lodowa w coraz większych ilościach trafia do Europy, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Sałata
2017-01-09 08:00
UE kupuje rekordową ilość sałaty
W sezonie 2015/2016 kraje UE pobiły rekord wartości importu sałaty, informuje portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Sałata lodowa
2016-12-15 16:44
Hiszpania – będzie mniej sałaty lodowej
Silne opady deszczu mogą się negatywnie odbić na dostawach hiszpańskiej sałaty lodowej, informuje portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Eksport sałaty
2016-10-28 13:00
Eksport sałaty w I połowie 2016 roku
Polski eksport sałaty w pierwszej połowie 2016 roku. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Import sałaty
2016-10-28 08:00
Import sałaty w I półroczu 2016 roku
Wyższy wolumen, niższa wartość. Analizujemy dane GUS o imporcie sałaty do Polski w pierwszej połowie 2016 roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.