Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 8 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 2952 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Warzywa  »  Buraki  »  Spokojny rynek buraka

Spokojny rynek buraka

Ceny buraków
  |   Źródło:
Sierpień minął bardzo spokojnie na rynku buraków ćwikłowych. Ceny, jak na ten rok, może nie są oszałamiające, ale wystarczy rzut oka w przeszłość, żeby stwierdzić, iż nie jest też tak tragicznie.

Jak pisaliśmy już na łamach portalu fresh-market.pl, ceny buraków ćwikłowych spadały od dawna. Okresowo (jak w lipcu) spadki te były całkiem duże. Wynikało to z faktu, że przy rosnącej podaży, zapotrzebowanie na te warzywa nie było zbyt duże. W rezultacie na początku września mamy, na rynku hurtowym, buraki oferowane w cenach od 0,60 do 0,80 zł/kg.

Taki poziom cen ustalił się w końcówce lipca. Przez cały sierpień na tym polu nic się nie działo – ceny pozostawały stabilne. Podobnie, w zasadzie rzecz się ma od początku września. Z jednym wyjątkiem – na chwilę wzrosły ceny buraków w okolicach warszawy. Większe zainteresowanie kupujących dźwignęło je na poziom 0,70 – 0,90 zł/kg. Jednak było to krótkotrwałe ożywienie popytu.

taka stabilizacja w przypadku buraków jest charakterystyczna. Generalnie ceny tych warzyw należą do najmniej zmiennych spośród głównych gatunków warzyw polskiego rynku. Można zatem, z dużą dozą prawdopodobieństwa, prognozować, że średnia cena 0,70 zł/kg utrzyma się jeszcze przez co najmniej dwa tygodnie.

Oczywiście można powiedzieć, że 0,70 zł/kg to mało. Wszak lipiec zaczynał się przy cenie średniej 2,20 zł/kg. A rok mamy, jak wiadomo mało urodzajny dla warzyw. Ale należy zauważyć, że te 0,70 zł/kg to i tak o ponad 60 proc. więcej  w porównaniu z cenami na początku wrześnie w ostatnich latach. A zbiory buraków, choć niższe niż rok temu, wcale nie będą aż tak bardzo niskie. Wstępne szacunki GUS mówią o poziomie 99,1 proc. w stosunku do roku 2012, ale też o poziomie 101,9 proc. średnich zbioró1) z lat 2006 – 2010. Na tle tych danych cena o 60 proc. wyższa od ubiegłorocznej nie jest chyba zła.

Podobne
Ceny buraków
2013-08-13 15:40
Mało chętnych na buraki
Od końca lipca popyt na buraki ćwikłowe utrzymuje się na dość niskim poziomie. Odbija się to na cenach buraków, choć wciąż jest lepiej niż rok temu.
czytaj więcej
Ceny buraków
2013-07-25 17:38
Buraki ćwikłowe już nie takie drogie
W ciągu ostatniego tygodnia sytuacja na rynku buraków ćwikłowych zmieniła się dość zasadniczo.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.