Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 15 grudnia 2019. Od wczoraj dodano 1768 ceny w 13 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Mołdawia – ziemniaki gwałtownie drożeją

Mołdawia – ziemniaki gwałtownie drożeją

Ziemniaki
  |   Źródło:
Ceny ziemniaków w Mołdawii gwałtownie wzrosły z powodu zmniejszenia produkcji, pisze portal east-fruit.com, powołując się na oficjalne dane rządowe.

Krajowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności ANSA, jedyna ze struktur państwowych Mołdawii, oficjalnie skomentowała gwałtowny (średnio 1,5 - 2 razy) wzrost cen detalicznych ziemniaków na rynku krajowym. Według kierownictwa agencji było to spowodowane głównie zmniejszeniem powierzchni plantacji ziemniaków o około 2 tys. hektarów w ciągu ostatnich trzech lat.

Z tego powodu, a także z powodu niekorzystnych warunków pogodowych i ekonomicznych dla upraw warzyw w ubiegłym roku, produkcja ziemniaków spadła z 214 tys. ton w 2017 roku do 175 tys. ton w roku 2018. Jednocześnie pokrycie popytu na rynku krajowym (około 300 tys. ton) z tytułu produkcji krajowej szacuje się na maksymalnie 60 procent.

Jednocześnie w oświadczeniu ANSA stwierdza się, że ograniczenia administracyjne (licencjonowanie, zezwolenie, pozwolenia fitosanitarne) na import produktów roślinnych, jakie były w gestii tej agencji, zostały zniesione z mocy prawa w 2016 roku. W wyniku liberalizacji zewnętrznych dostaw tych produktów wzrosła liczba przedsiębiorstw importujących. Obecnie import ziemniaków do Mołdawii jest realizowany przez kilkanaście podmiotów gospodarczych. Według oficjalnych danych, tylko w okresie styczeń - luty bieżącego roku do kraju sprowadzono z samej Białorusi ponad 13 tys. ton ziemniaków. Ponadto znaczące dostawy tego produktu trafiły również z Rumunii, Ukrainy, Rosji, Polski i Niemiec.

Raport ANSA stwierdza, że ​​w okresie od końca marca do początku maja jakość ziemniaków importowanych z Białorusi (głównego dostawcy) wyraźnie spadła. Spośród 121 partii produktów odrzucono i zwrócono do nadawcy 19 - głównie ze względu na wykrycie szkodników kwarantannowych.

Z kolei przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Ziemniaków z Mołdawii zauważyli, że proces kupowania ziemniaków przez lokalnych importerów od hurtowników w sąsiednich krajach wiosną tego roku był zauważalnie skomplikowany. Wielu z nich przeorientowało się na dostawy ziemniaków do krajów UE. W związku z tym „nieregularni nabywcy” stosunkowo niewielkich partii ziemniaków z Mołdawii ich nie interesowali. W rezultacie cena importowanych ziemniaków w kraju gwałtownie wzrosła w ostatnich miesiącach.

Komentarz redakcji fresh-market.pl

Wieści z mołdawskiego rynku ziemniaków są zawsze bardzo istotne dla polskich producentów i handlowców. Mołdawia to wciąż największy importer polskich ziemniaków. W 2018 roku trafiło ich tam ponad 8,2 tys. ton i było to około 25 procent całego polskiego eksportu w tej kategorii.

Podobne
Ziemniaki
2019-05-14 19:33
Holandia – ceny ziemniaków znów w górę
Niski stan zapasów ziemniaka ze zbioru 2018 roku i perturbacje pogodowe, które negatywnie wpływają na kampanię ziemniaków wczesnych, to czynniki, które wpływają na kierunek zmian hurtowych cen tych warzyw. Potwierdzają to także informacje portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Ziemniaki młode
2019-05-14 09:10
Tadżykistan – wczesne warzywa coraz bardziej popularne
W Tadżykistanie zwiększa się obszar upraw przeznaczanych pod uprawę wczesnych warzyw, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-05-12 09:41
Pogoda wpływa też na ceny młodych ziemniaków
Pisaliśmy o wpływie pogody na kampanię truskawkową, ale nie tylko zbiory owoców odczuwają kaprysy wiosennej aury.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-05-10 15:52
Francja – wysoki popyt na ziemniaki
Popyt na ziemniaki ze zbioru 2018 we Francji znów rośnie, a wraz z nim ceny tych warzyw, wynika m. In. z informacji portalu www.freshplaza.com. Co jest tego przyczyną?
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-05-07 10:44
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 18. tydz. br.
Jeśli chodzi o ceny ziemniaków i marchwi na rynkach krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej monitorowanych w raporcie portalu east-fruit.com, to rosły one na Ukrainie, w Mołdawii i Gruzji.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.