Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 6 czerwca 2020. Od wczoraj dodano 3015 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Brokuły droższe niż rok temu

Brokuły
  |   Źródło:
Pogoda wyraźnie wpłynęła na sytuację cenową polskiego rynku warzyw świeżych. Brokuły nie są tu wyjątkiem.

Krajowe brokuły są obecne na rynku hurtowym od kilku tygodni, ale wciąż trudno w ich przypadku mówić o dużym hurcie. Pogoda w tym roku nie sprzyja szybkiej wegetacji i dynamicznemu wzrostowi podaży tych warzyw. Ta sytuacja znajduje odbicie w cenach.

A te pozostają znacząco wyższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Obecnie ceny sprzedażowe krajowych brokułów są w dużym hurcie na poziomie 3,00 – 3,50 zł/szt. (w małym jest to nawet 5,00 zł/szt.). Rok temu w końcówce maja ceny te były już na poziomie 2,50 zł/szt., czyli obecne są o 30 procent wyższe od ówczesnych.

Co więcej, wydaje się, że w najbliższym okresie nie dojdzie do zapoczątkowania wyraźnego trendu spadkowego dla cen polskich brokułów. Pogoda wciąż jest kapryśna, a w niektórych rejonach kraju uprawy warzyw ucierpiały od ulewnych opadów i podtopień.

Warto jednak zaznaczyć, iż obecne ceny, jakkolwiek wyższe od zeszłorocznych, nie są wcale rekordowe dla tej fazy sezonu. Przypomnijmy rok 2013 z opadami śniegu na Wielkanoc i późniejszymi konsekwencjami tego faktu dla upraw warzywnych. Jeszcze w pierwszej połowie czerwca 2013 roku średnia cena sprzedażowa brokułów wynosiła 3,50 zł/szt.

Podobne
Brokuły
2019-05-15 13:32
Są pierwsze krajowe brokuły
Pierwsze polskie brokuły w tym sezonie trafiły są już na rynku. Ale do normalnego handlu tymi warzywami w dużym hurcie musi upłynąć jeszcze trochę czasu.
czytaj więcej
Kalafiory
2019-03-20 15:00
Import kalafiorów i brokułów w 2018 r.
Wzrost importu kalafiorów i brokułów w relacji rok do roku. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Kalafiory
2019-03-19 13:37
Eksport kalafiorów i brokułów w 2018 r.
Spadek eksportu w kategorii kalafiorów i brokułów. Analizujemy najnowsze dane GUS za rok 2018.
czytaj więcej
Brokuły
2019-02-18 11:00
Brokuły – zmiana sytuacji
Luty przyniósł zasadniczą zmianę sytuacji cenowej na rynku importowanych brokułów.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.